Outsourcing usług, który cieszy się sporą popularnością, nie ominął także branży medycznej. Doskonałym tego przykładem jest teleradiologia – dziedzina telemedycyny, która skupia się na zdalnej ocenie badań obrazowych, zlecanych przez daną jednostkę. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapraszamy do lektury.
Jak działa teleradiologia?
Działanie całego systemu jest bardzo proste. Opiera się on o dwie gałęzie:
- jednostkę centralną, czyli centrum opisowe,
- podłączone do sieci placówki medyczne (szpitale, przychodnie itp.).
Wszystkie korzystające z danej sieci placówki mogą dodawać do systemu wykonane przez siebie obrazy diagnostyczne, ustalać ich priorytety, zlecać specjalistom opisy lub samodzielnie je wykonywać. Rolą jednostki centralnej jest zarządzanie całością, między innymi poprzez przypisywanie konkretnym lekarzom określonych opisów do sporządzenia.
Jak to działa od strony technicznej?
W podłączonej do sieci placówce wykonywane są cyfrowe obrazy diagnostyczne, które następnie załączane są do systemu teleradiologicznego. Zadaniem placówki jest także określenie tego, jak pilnego opracowania wymagają przesłane obrazy. Za pośrednictwem sieci internetowej trafiają one do wspomnianego już wcześniej centrum opisowego, które albo nimi zarządza (przekazuje do opisu dalej), albo samodzielnie zajmuje się wykonaniem opisów. Każdorazowo opisy są wykonywane przez doświadczonych radiologów, w trybie, jaki wskazała jednostka zlecająca. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że dzięki sieci internetowej zdalny opis może zostać przygotowany dla zdjęć z dowolnego miejsca Polski, a nawet świata. Ponadto jego przekazanie do jednostki zlecającej trwa zaledwie chwilę i jest w pełni bezpieczne.
Kto może skorzystać z teleradiologii?
To bardzo nowoczesna i wygodna usługa, z której korzystać może każda placówka medyczna, mająca taką potrzebę. Nie ma znaczenia jej wielkość, czy specjalizacja. Z teleradiologii chętnie korzystają zarówno ogromne, jak i bardzo małe jednostki medyczne – od klinik i wielooddziałowych szpitali po jednoosobowe gabinety lekarskie. To nowoczesne rozwiązanie podnosi komfort zarówno lekarzy, jak i ich pacjentów, którzy nie muszą przez długi czas czekać na wyniki oraz diagnozę.
Czy i dlaczego warto zdecydować się na outsourcing usług radiologicznych?
Wiele placówek medycznych, wobec wzrostu zapotrzebowania na usługi radiologów, zastanawia się nad tym, czy warto decydować się na outsourcing ich usług. Jeśli argumenty wspomniane we wcześniejszej części tekstu są dla Ciebie niewystarczające, przygotowaliśmy kilka dodatkowych informacji o zaletach teleradiologii. Wiesz już, że to rozwiązanie dla każdego, które znacznie skraca czas oczekiwania na opis i komunikuje ze sobą specjalistów i placówki medyczne z całego kraju. Co jeszcze zyskujesz, decydując się na teleradiologię?
- Oszczędność pieniędzy – w placówce medycznej nie musi być zatrudniony radiolog.
- Dostęp do doskonałych specjalistów z całej Polski, możliwość konsultacji radiologa z kolegą po fachu w przypadku wątpliwości.
- Standaryzacja i jakość – opisy zawsze będą wykonywane w ramach ściśle określonych standardów.
Podsumowując, zdecydowanie warto zdecydować się na outsourcing. To rozwiązanie korzystne zarówno dla małych gabinetów lekarskich, jak i wielkich klinik. Dzięki niemu zaoszczędzić można czas oraz pieniądze.