Wiele młodych osób studiujących medycynę zastanawia się jaką drogę zawodową obrać i na jaką specjalizację się zdecydować. W tym wpisie chcemy przybliżyć Ci jedną z bardziej intrygujących opcji, jaką stanowi radiologia. Skupimy się między innymi na tym, na czym polega praca tego specjalisty, czy też nad tym, jakie są jej zalety. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę – zapraszamy do lektury.
Radiolog – w czym się specjalizuje?
Radiolog jest lekarzem o ogromnej wiedzy i umiejętnościach. Zdecydowanie jest to ścieżka kariery dla osób ambitnych. Specjalista ten zajmuje się wykonywaniem badań (coraz rzadziej) oraz interpretacją różnego rodzaju obrazów ukazujących wnętrze ciała pacjenta (np. obraz USG, zdjęcie rentgenowskie itp.). To dzięki ich uważnej analizie jest on w stanie zdiagnozować choroby i wskazać sposób ich leczenia, lub zlecić pacjentowi wykonanie dodatkowych badań, które pomogą w postawieniu właściwej diagnozy.
W pracy radiologa niezbędna jest rozległa wiedza na temat ludzkiego ciała – jego anatomii, a także zachodzących w nim procesów. To właśnie dlatego możemy śmiało powiedzieć, że specjalizacja ta to doskonała ścieżka rozwoju dla osób ambitnych, chcących stale się rozwijać i poszerzać swoje kompetencje.
Czy zawód radiologa jest bezpieczny?
Za radiologią wciąż ciągnie się mit, że jest to specjalizacja niebezpieczna. Co nie do końca pokrywa się z prawdą. Istotnie, w przeszłości radiologia była uważana z jedną z najniebezpieczniejszych specjalizacji. Przekonanie to wywodzi się z tego, że lekarz radiolog ma w swojej pracy styczność z różnymi rodzajami promieniowania, takimi jak:
- jonizujące,
- podczerwone,
- nadfioletowe,
- elektromagnetyczne,
- UV.
Na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy obserwować znaczący rozwój technologii. Dziś zdecydowana większość lekarzy, którzy wybrali pracę radiologa, ma stosunkowo mały bezpośredni kontakt z promieniowaniem. Są całkowicie bezpieczni pracując przy komputerach i opisując dostarczone im obrazy diagnostyczne wykonane przez techników. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem tej specjalizacji, nie musisz się obawiać o swoje zdrowie – w istocie jest ona bezpieczna.
Badania wykonywane przez radiologa
Jak wspomnieliśmy wcześniej, radiolodzy coraz rzadziej zajmują się wykonywaniem badań, skupiając się raczej na opisywaniu gotowych obrazów oraz stawianiu diagnoz na tej podstawie. Obecnie badania częściej wykonują technicy. Nie znaczy to jednak, że lekarz radiolog nie bada pacjenta. Może on przeprowadzić różnego rodzaju badania, w których wykorzystuje się:
- ultradźwięki,
- pole magnetyczne,
- promieniowanie rentgenowskie.
Poniżej wymieniamy i krótko charakteryzujemy kilka najpopularniejszych badań:
- rentgenografia (RTG) – zdecydowanie najpopularniejsza w tym zestawieniu. Do oceny układu kostnego, a także różnych struktur anatomicznych wykorzystuje się w tym przypadku promienie X;
- tomografia komputerowa (TK) – także wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Tomograf działa jednak inaczej niż rentgen i pozwala na uzyskanie przekrojowych wnętrz. Również należy do najpopularniejszych badań z zakresu radiologii;
- ultrasonografia (USG) – technika wykorzystująca zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych. Badanie wykorzystuje się podczas obrazowania tkanek miękkich. Zaletą USG jest to, że pozwala na prowadzenie obserwacji w czasie rzeczywistym.
Plusy pracy jako radiolog
Radiologia jest jedną z bardziej obleganych specjalizacji – chętnych jest zdecydowanie więcej niż dostępnych miejsc. Wiele osób dostrzega plusy tej pracy. Należą do nich:
- duże zapotrzebowanie rynkowe – cały czas cierpimy na niedostatek radiologów, specjalistów tych jest zbyt mało w stosunku do potrzeb pacjentów;
- atrakcyjne zarobki – lekarze radiolodzy dobrze zarabiają, szczególnie jeżeli zdecydują się na współpracę z prywatnymi placówkami (na przykład taką jak nasza – cały czas poszukujemy specjalistów);
- możliwość pracy na nowoczesnym sprzęcie – wraz z rozwojem techniki dysponujemy coraz lepszym sprzętem pozwalającym na bezinwazyjne obrazowanie wnętrza ciała pacjenta, z którego korzystają radiolodzy;
- możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie – to zasługa teleradiologii, która otworzyła przed specjalistami zupełnie nowe drzwi.
Teleradiologia – nowoczesne rozwiązania w służbie zdrowia
Wspomniana w poprzednim akapicie teleradiologia należy do nowoczesnych rozwiązań, które przynoszą wiele korzyści zarówno placówkom medycznym (np. redukcja kosztów) i lekarzom (np. wygodna praca z dowolnego miejsca na świecie, możliwość konsultacji z wysokiej klasy innymi specjalistami), jak również samym pacjentom (np. skrócenie czasu oczekiwania na diagnozę). Dlatego coraz więcej placówek decyduje się na outsourcing opisów badań. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, przychodzimy z naszą ofertą, dodatkowo tworząc miejsca pracy dla radiologów. To rozwiązanie, na którym zyska każdy.