Mammografia należy do jednych z najważniejszych badań diagnostycznych u kobiet. Pozwala na wykrycie zmian nowotworowych, a dzięki temu na szybkie zajęcie się tym problemem. W niniejszym wpisie postanowiliśmy przedstawić najważniejsze informacje na temat tego badania.
Mammografia – co to jest?
Mammografia to nieinwazyjne obrazowanie struktur piersi przy wykorzystaniu promieni Roentgena. Nie należy do najbardziej komfortowych badań (wiąże się to z uciskiem na piersi podczas wykonywania zdjęć), ale z pewnością można je uznać za jedno z najważniejszych. Zalecane jest ono profilaktycznie kobietom w średnim i starszym wieku, głównie pomiędzy 45, a 70 rokiem życia. Stosunkowo rzadko przeprowadza się je u młodszych pań, ponieważ może być niemiarodajne i dać fałszywie negatywne wyniki.
Jak wygląda badanie? Podczas mammografii wykonuje się, a następnie opisuje dwa zdjęcia piersi. Korzysta się przy tym ze specjalnego aparatu, w którym umieszczane są gruczoły.
Dlaczego warto wykonywać mammografię?
Wiele osób powtarza, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W ramy tego powiedzonka doskonale wpisują się badania profilaktyczne. Gorąco zachęcamy kobiety do samobadania piersi, a po osiągnięciu odpowiedniego wieku, także do wykonywania mammografii. Dlaczego? Ponieważ rak piersi należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet! Jego wczesne wykrycie daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie.
Zmiany, jakie można wykryć podczas badania
Dla laików każde zdjęcie piersi może być sugestią, że w organizmie dzieje się coś złego. Dlatego przypominamy, że ocenę, a tym bardziej opis mammografów, należy zostawić doświadczonym specjalistom, którzy będą w stanie odróżnić ewentualne problemy od normalnych struktur organizmu.
Co wykrywa mammografia? Poniżej prezentujemy listę potencjalnych zmian, które mogą zostać zobrazowane podczas tego badania:
- łagodne zmiany (np. włóknienie),
- pojawienie się zwapnień,
- wszelkiego rodzaju guzy i guzki,
- torbiele,
- zaburzenia struktury gruczołów,
- tłuszczaki.
Nie wszystkie z powyższych zmian stanowią zagrożenie dla zdrowia i nie wszystkie są nowotworami. Jeżeli lekarz zauważy na Twoim zdjęciu coś niepokojącego, z pewnością Cię o tym poinformuje i skieruje na dalsze badania lub wdroży odpowiednie leczenie.
Wyniki i opis mammografii
Jak już wspominaliśmy, opisy badań należy zostawić specjalistom, a nie podejmować się ich na własną rękę. Specjaliści do opisu wykorzystują klasyfikacje, które ułatwiają porozumiewanie się między nimi. Radiolodzy rozróżniają między innymi:
- zmiany radiologiczne łagodne,
- zmiany radiologiczne wątpliwe (prawdopodobnie łagodne),
- zmiany radiologiczne złośliwe.
Do ich opisu stosują międzynarodową klasyfikację BI-RADS. To akronim od angielskich słów Breast Imaging Reporting and Data System. Wyróżnia się w niej siedem kategorii, oznaczonych cyframi od 0 do 6. Powodem do niepokoju są oznaczenia pomiędzy 4 i 6, które oznaczają zmiany złośliwe lub prawdopodobnie złośliwe.
Mammografia i teleradiologia – rozwiązanie XXI wieku
Dla pacjentów oraz lekarzy wiele korzyści niesie ze sobą teleradiologia, czyli zdalne opisywanie obrazów radiologicznych. Dzięki niej nie tylko skraca się czas oczekiwania na wyniki (co ma szczególne znaczenie – wczesne wykrycie to większe szanse na wyleczenie), zwiększa się także liczba specjalistów, którzy mogą mammograf obejrzeć, zinterpretować i ocenić pod kątem złośliwości wykrytych zmian. To rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb ludzi XXI wieku, zagrożonych najróżniejszymi chorobami cywilizacyjnymi, w tym także i nowotworami.