Tomografia komputerowa (TK) jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych. Z kolei teleradiologia pozwala na szybkie, profesjonalne i jakościowe wykorzystanie jej możliwości. Dlatego zdecydowanie warto zdecydować się na to nowoczesne rozwiązanie dedykowane służbie zdrowia.
Tomografia komputerowa – uniwersalne badanie
Tomografia komputerowa, zaliczana do grupy tzw. badań obrazowych, stanowi obecnie podstawową metodę diagnostyczną. Jest powszechnie wykorzystywana do wykrywania wielu różnych schorzeń, urazów i nieprawidłowości w obrębie ludzkiego organizmu. Uzyskane w trakcie badania obrazy 2D lub 3D wyróżniają się wysoką jakością oraz dokładnością. Dzięki nim lekarz może nie tylko przyjrzeć się danemu narządowi, ale także jego przekrojom w różnych płaszczyznach.
Wykonaniem badania, a także jego późniejszym opisem zajmuje się specjalista radiolog. Jego zadaniem jest wykrycie wszelkich niepokojących zmian, zmierzenie ich oraz opisanie. Radiolog wykonuje nie tylko TK, ale także między innymi RTG, USG, MRI czy mammografię.
Jak wygląda samo badanie?
W trakcie tomografii komputerowej pacjent powinien leżeć nieruchomo. Głowica aparatu będzie krążyła wokół badanego obszaru, wytwarzając promieniowanie i wykonując zdjęcia. W zależności od potrzeb, w trakcie badania wykonuje się kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt zdjęć ciała pacjenta. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie bardzo dokładnego obrazu w wielu różnych płaszczyznach i warstwach. Fotografowana partia ciała lub narząd mogą zostać zobrazowane w technice 2D lub 3D. Uzyskane obrazy każdorazowo musi ocenić i opisać specjalista radiolog.
Badanie może być wykonywane na całych obszarach np. jama brzuszna, klatka piersiowa, ale także na pojedynczych narządach np. wątroba lub serce. W niektórych przypadkach, dla uzyskania lepszego obrazu stosuje się kontrast.
Korzyści z teleradiologii pod kątem opisu TK
Teleradiologia jest odpowiedzią na współczesne potrzeby branży medycznej. Lekarze coraz częściej zlecają tomografię komputerową, zdając sobie sprawę z jej potencjału diagnostycznego. Niestety nie każda placówka medyczna jest w stanie zatrudniać tylu radiologów, aby zapewnić płynność wykonywania badań oraz krótki czas oczekiwania na ich opisy. To właśnie w tym momencie z pomocą przychodzi teleradiologia. To nowoczesne rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Poznaj niektóre z nich:
- stały dostęp do wielu specjalistów z dziedziny radiologii i diagnostyki obrazowej (w tym także o bardzo wąskich specjalizacjach) – co zapewnia ciągłość pracy, nawet w okresach urlopowych;
- możliwość konsultacji przypadków trudnych – to kompleksowe wsparcie dostępne 24/7;
- krótki czas realizacji zleconych opisów (na cito nawet 1-2 godziny) – dzięki czemu znacząco skraca się czas oczekiwania pacjenta na wyniki badań;
- możliwość określenia trybu realizacji zlecenia (jego pilności) – pilne zlecenia realizowane są od ręki, skróceniu ulega także czas oczekiwania na pozostałe wyniki.
Warto wspomnieć także o tym, że usługa teleradiologii pozwala na znaczące zmniejszenie kosztów kadrowych. Co więcej, jest ona całkowicie bezpieczna i zgodna ze wszelkimi obowiązującymi przepisami np. RODO.
Co możemy zaoferować?
Teleradiologia jest naszą specjalizacją. Wykorzystujemy nowoczesne technologie, aby zapewnić najwyższą jakość i maksymalny komfort naszym kontrahentom. Tworzymy uporządkowaną sieć teleinformatyczną, gdzie w chmurze są dostępne wszelkie zlecone opisy badań – z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu, w każdym miejscu w kraju i na świecie. Nasze rozwiązania są kompleksowe – zadowolenie klientów to dla nas priorytet. Chcemy zapewnić każdej placówce możliwość optymalnego wykorzystania obrazów diagnostycznych uzyskanych podczas badań do dalszego leczenia pacjentów. Dbamy o elastyczność, prostotę wdrożenia, a także intuicyjność obsługi. Gorąco zachęcamy do skorzystania z możliwości, jakie daje teleradiologia.