Zdalne opisywanie badań obrazowych cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Tendencja ta nie powinna nikogo dziwić – outsourcing stał się odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania nie tylko personelu medycznego, ale także pacjentów (skrócenie czasu oczekiwania na wynik, lepszy dostęp do specjalistów, możliwość konsultacji przypadków itp.). Jeśli chcesz wiedzieć, jakie korzyści niesie ze sobą zdalne opisywanie badań rentgenowskich, zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas artykułem.
Badanie rentgenowskie - uniwersalne i popularne
Badania rentgenowskie wciąż należą do jednych z podstawowych technik diagnostycznych stosowanych we współczesnej medycynie. Promieniowanie rentgenowskie pozwala na prześwietlenie niemalże dowolnej części ludzkiego ciała i zlecane jest w wielu przypadkach – od urazów po podejrzenia chorób.
Badania obrazowe wykonuje, a także opisuje lekarz radiolog. Specjalista musi bardzo uważnie oceniać zdjęcia, a także sporządzać ich opisy, ponieważ to na tej podstawie będzie przebiegała dalsza diagnostyka pacjenta. Ogromnym problemem w Polsce jest nie tylko brak radiologów, ale także długi czas oczekiwania na wyniki. Według danych z początku 2018 roku w naszym kraju pracuje około 3 tysięcy radiologów (z czego 19% to specjaliści po 60. roku życia), a czas oczekiwania na opis może wynosić kilka miesięcy. Rozwiązaniem tego problemu może być teleradiologia.
Ogromne korzyści płynące z teleradiologii
Przy widocznych brakach kadrowych możliwość szerszego dostępu do lekarzy, a także ich wiedzy i doświadczenia jest ogromną zaletą teleradiologii. Warto także wspomnieć o skróceniu czasu oczekiwania na wyniki. Nie sposób przecenić tych dwóch, zarówno z punktu widzenia lekarza, jak i pacjenta. To jednak tylko początek długiej listy korzyści, jakie mogą czerpać placówki, które zdecydują się na outsourcing opisów badań rentgenowskich oraz pozostałych. Poniżej prezentujemy inne zalety tego rozwiązania:
- dostęp do specjalistów 24/7/365 oraz możliwość określenia, jak pilnie potrzebny jest opis danego badania;
- ujednolicenie opisów, ich standaryzacja oraz zachowanie najwyższej jakości;
- dostęp do lekarzy o wąskich specjalizacjach (np. twarzoczaszka, klatka piersiowa itp.) z całego świata;
- możliwość konsultacji trudnych przypadków ze wspomnianymi już specjalistami.
Warto także wspomnieć o kwestiach bardziej technicznych. Korzyści te dotyczą zarówno wielkich klinik, małych szpitali, przychodni, jak i jednoosobowych gabinetów lekarskich. Teleradiologia pozwala na:
- zapewnienie ciągłości pracy (nawet w przypadku sezonu urlopowego lub choroby pracującego w danej placówce radiologa);
- zmniejszenie kosztów – niweluje potrzebę tworzenia etatu;
- dostęp do opisów w chmurze o dowolnej porze i niemalże w każdym miejscu;
- większą elastyczność, lepsze wykorzystanie zasobów oraz oszczędność czasu.
Teleradiologia HIG24 - zaufaj najlepszym
Wiele placówek medycznych decyduje się na współpracę z HIG 24. Wszystko dzięki temu, że oferujemy nowoczesne rozwiązania, idealnie dostosowane do potrzeb współczesnej medycyny, personelu medycznego oraz pacjentów. Stosujemy innowacyjne technologie i zwracamy szczególną uwagę na najwyższą jakość usług. W ramach naszej oferty dostępne są opisy badań rentgenowskich, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, a także mammografii.
Nasza platforma teleradiologiczna jest bardzo elastyczna, łatwa we wdrożeniu, a także intuicyjna w obsłudze. Nie wymaga ona czasochłonnego wdrożenia (ani szkolenia personelu), a do tego działa w chmurze. Zapewniamy dostęp do opisów w dowolnym miejscu i czasie. Współpracujące z nami placówki medyczne zyskują dostęp do najwyższej klasy specjalistów, którzy wykonają opisy w określonym terminie.
Wybór Platformy Teleradiologicznej HIG24 to gwarancja zgodności z obowiązującymi w Polsce przepisami, efektywność i bezpieczeństwo. To korzystne rozwiązanie, zwłaszcza dla niewielkich szpitali, a także Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej.