Opis badania RTG

Badanie RTG, czyli tzw. rentgen lub potocznie “prześwietlenie”, należy do jednych z najczęściej wykorzystywanych technik diagnostyki obrazowej. Ma ona spore tradycje w medycynie – pierwsze całościowe zdjęcie ludzkiego ciała przy wykorzystaniu promieniowania Roentgena wykonano jeszcze przed II wojną światową – w 1934 roku. Dziś popularnie stosuje się je w diagnostyce, w tym także jako badanie rutynowe oraz przesiewowe.

Zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa

Co obrazuje badanie RTG?

Zdjęcia rentgenowskie służą najczęściej obrazowaniu układu kostnego, ale można dzięki nim także obejrzeć płuca i naczynia krwionośne pacjenta. Często stosowane są także przez dentystów – pokazują tkanki zęba oraz otaczające je kości. Dwuwymiarowe, czarno-białe obrazy dobrze uwidaczniają wszelkie zmiany oraz nieprawidłowości, jakie wystąpiły w ciele pacjenta, dając możliwość dalszej diagnostyki. Aby jednak tak się stało, muszą one zostać zinterpretowane i opisane przez specjalistę radiologa. Nowoczesnym rozwiązaniem, które pozwala skrócić czas oczekiwania na wyniki do minimum, jest teleradiologia, oferująca możliwość zdalnego opisu nie tylko zdjęć rentgenowskich, ale także innych wyników badań obrazowych.

Jakie struktury ciała można zbadać dzięki prześwietleniu?

Badania RTG służą głównie obrazowaniu twardych tkanek (kości), choć nie tylko. Na zdjęciach rentgenowskich obrazuje się także płuca, serce czy naczynia krwionośne. Wachlarz możliwości jest stosunkowo szeroki, tym bardziej że prześwietlić można dowolną część ciała pacjenta.

Badać można między innymi:

  • głowę: czaszkę, zatoki;
  • kończyny górne: stawy barkowe, stawy łokciowe, kości ręki (ramienia i przedramienia), nadgarstka i palców;
  • kończyny dolne: stawy biodrowe, stawy skokowe, kości nogi (udowe, podudzia), stopy oraz palców;
  • jamę brzuszną oraz miednicę;
  • klatkę piersiową z żebrami;
  • kręgosłup (całościowo lub w odcinkach).

Jakie choroby wykrywa RTG?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zdjęcia rentgenowskie są bardzo często wykorzystywane w diagnostyce różnego rodzaju chorób. Pozwalają one bowiem na wykrycie wielu różnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Poniżej prezentujemy jakie choroby oraz problemy wykrywa RTG:

  • choroby płuc: gruźlica, zapalenie płuc, nowotwory;
  • choroby nowotworowe kości;
  • problemy z sercem np. wady wrodzone;
  • złamania oraz przemieszczenia kości;
  • zmiany zwyrodnieniowe;
  • niewidoczne na pierwszy rzut oka zmiany ukryte w zębach, kościach żuchwy i szczęki.

Lekarze chętnie zlecają pacjentom wykonanie prześwietlenia, aby móc postawić poprawną diagnozę i poprowadzić dalsze leczenie.

Teleradiologia, czyli zdalny opis zdjęć RTG

We wcześniejszej części artykułu wspomnieliśmy o teleradiologii, która zajmuje się nie tylko opisami zdjęć RTG, ale także wyników badań TK czy MRI. To nowoczesne rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści zarówno placówkom medycznym, samym lekarzom, jak i pacjentom. Dzięki zdalnemu opisowi zdjęć RTG można zaoszczędzić czas oraz pieniądze, jednocześnie zyskując dostęp do wysokiej klasy specjalistów z dziedziny radiologii. Coraz więcej szpitali oraz przychodni chętnie decyduje się na korzystanie z platform teleradiologicznych i zlecanie zdalnego opisu wyników badań MRI, RTG, TK itd. swoich pacjentów.