System PACS i RIS – nowoczesne formy teleradiologii

Systemy PACS oraz RIS to nowoczesne rozwiązania, stanowiące odpowiedź na potrzeby współczesnej medycyny. Wobec wzrastających oczekiwań pacjentów, a także w trosce o komfort pracy lekarzy, możliwość zdalnej obsługi oraz konsultacji badań obrazowych jest czymś, obok czego trudno przejść obojętnie. Chcesz dowiedzieć się więcej o tych systemach? Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas tekstem.

Badanie Rezonansem Magnetycznym Głowy w Poznaniu

PACS i RIS - co to jest?

PACS i RIS to akronimy utworzone od angielskich nazw dwóch systemów informatycznych stosowanych w medycynie i znacząco ułatwiających pracę lekarzy oraz obsługę pacjentów. Poniżej charakteryzujemy oba z nich.

PACS (Picture Archiving and Communication System)

PACS to skrót od angielskiego Picture Archiving and Communication System. Został zaprojektowany do szybkiej i wygodnej archiwizacji oraz dystrybucji obrazów z różnego rodzaju urządzeń diagnostycznych. Służy on informatycznej obsłudze pracowni badań obrazowych. System ten składa się z:

  • sieci,
  • diagnostycznych stacji roboczych,
  • serwera do archiwizacji obrazów,
  • interfejsów drukarek,
  • interfejsów urządzeń generujących obrazy,
  • przeglądowych stacji roboczych.

RIS (Radiology Information System)

RIS, nazywany także Radiologicznym Systemem Informatycznym, obsługuje nie obrazy, a procesy związane z realizacją badania. Obejmuje on wszystko, co dzieje się od rejestracji pacjenta, poprzez samo badanie, aż po stworzenie i wydanie jego opisu. Dzięki temu pozwala na optymalizację wszelkich procesów, a przez to także usprawnia pracę.

Podsumowując, oba systemy pozwalają na zbieranie i przechowywanie danych. Różnica pomiędzy nimi dotyczy tego, że PACS odpowiada za dostęp do obrazów, a RIS za dostęp do ich opisów oraz innych dokumentów dotyczących pacjenta. Wykorzystując te systemy, można łatwo zarządzać danymi, a także zdalnie konsultować wyniki badań z innymi specjalistami.

Teleradiologia przedramienia - konsultacje zdalne

Wykorzystanie PACS i RIS

Nowoczesne rozwiązania, do jakich niewątpliwie należą PACS i RIS idealnie nadają się do wykorzystania w mniejszych i większych placówkach medycznych. Doskonale sprawdzą się w niewielkich gabinetach, jak również w wielooddziałowych szpitalach, wszędzie usprawniając pracę.

W XXI wieku teleradiologia, wykorzystująca oba omawiane systemy, pozwala na wygodne, zdalne konsultowanie wyników badań (co znacząco skraca czas oczekiwania na ich wydanie). Dzięki temu wzrasta poziom obsługi pacjenta, który przekłada się także na jego zadowolenie.

Informatyzacja konsultacji radiologicznych to ogromna wygoda

Systemy pozwalające na informatyzację konsultacji radiologicznych to rozwiązanie doskonałe. Dzięki nim można zaoszczędzić czas potrzebny na realizację zleceń (dowolny obraz można zdalnie skonsultować ze specjalistą z drugiego końca kraju w kilka chwil). Redukują także koszty związane z manualną obsługą wszelkich obrazów medycznych. Co więcej, współczesne systemy informatyczne są bardzo bezpieczne i zapewniają najwyższą jakość usług. Dzięki nim wszystkie dane dotyczące pacjenta, także te archiwalne, są dostępne od ręki, na dowolnym urządzeniu.

Korzyści płynące z wykorzystania systemów informatycznych w obsłudze pacjentów są nie do przecenienia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej placówek decyduje się na ich wykorzystanie w codziennej pracy.